Tomasz Załęcki

Radny miasta Myszkowa
Analiza mojej ankiety dla mieszkańców Myszkowa, część 1

Analiza mojej ankiety dla mieszkańców Myszkowa, część 1

W kwietniu 2020 roku zaprosiłem myszkowian do wzięcia udziału w ankiecie, dotyczącej tego, jak czują się w naszym mieście, co im się podoba, co zaś według nich wymaga naprawy. Chciałem nie tylko poznać ich zdanie, ale także móc w oparciu o nie ukierunkować swoje działania jako radnego. Będę teraz po kolei przedstawiał wyniki tej ankiety. Są dla mnie bardzo ważne i na pewno wezmę je pod uwagę. Liczę też, że dla włodarzy naszego miasta będą one motywacją do refleksji nad tym, jak powinno się Myszkowem zarządzać i jakie powinny być kierunki tej polityki. A za tym pójdą realne działania i konkretne zmiany. Wtedy będę mógł z czystym sumieniem stwierdzić, że ankieta miała sens . 

Dla przypomnienia moja ankieta jest dostępna tutaj :

Ankieta dla myszkowian. Jak oceniacie nasze miasto ?

Dziś analizujemy pytanie :

Co się Pani / Panu podoba w naszym naszym mieście i dlaczego ?

Na pierwszym miejscu uplasował się, z rzeczy pozytywnie postrzeganych w Myszkowie  –   Dotyk Jury,  czyli Kompleks Sportowo – Wypoczynkowy przy ulicy  Dobrej.  Podoba się jeszcze   respondentom  dworzec kolejowy, samo  położenie miasta  przy linii kolejowej S1 , oraz bliskość do Częstochowy, konurbacji śląskiej i Krakowa. Mnie osobiście bardzo ucieszyła też jako myszkowianina informacja o tym, że jednej z osób podoba się życzliwość mieszkańców naszego miasta. To dobra wiadomość, że potrafimy być jeszcze  dla siebie ludzcy, w tych trudnych czasach. Cieszy też, podkreślone w ankiecie przez jednego z pytanych to, że jest on lokalnym patriotą. To bardzo cenna i dobra postawa. Tyle pozytywów. 

Niestety są i elementy negatywne, jako że nawet już w tym punkcie ankiety, mimo że nie pytaliśmy przecież  o to, pojawiają się głosy krytyczne. Może najlepiej będzie, gdy je zacytuję  ( pisownia oryginalna została zachowana ). Przypominam, są to odpowiedzi na pytania o to, co  się badanym podoba w Myszkowie  :

 “ Nie ma takiej rzeczy “ 

“  nie widzę nic ciekawego w tym mieście – jak ludzie którzy pracuje są nie kompetętni, brak kreatywności “

“ Narazie nie ma takiej rzeczy “ 

“ Nic bo nic się nie zmieniło od 30 lat. A nawet jest gorzej jak było. “ 

“ Nie znalazłam pozytywu żadnego jest źle jak było “ 

Niepokojące też było jedno ze stwierdzeń, w wymowie swej pozornie pozytywne :

“ Niewielka odległość do względnie normalnej cywilizacji (śląsk, Częstochowa, Kraków) “ . 

Wynika  bowiem, niejako przy okazji , że … Myszków to  nie jest “ normalna cywilizacja“

No i pozostaje wreszcie to czego nie ma. Nikt, dosłownie nikt nie pochwalił miejskich urzędów, instytucji samorządowych i włodarzy miasta. To bardzo symptomatyczne. Nie ma uwag pozytywnych o edukacji, nie jest wymieniana wśród rzeczy dobrych w Myszkowie, kultura… . Niby oczywiście nie pytano w tej części ankiety o to … ale jeśli w powiatowym bądź co bądź mieście, w ankiecie dla mieszkańców, nikt nie widzi nic dobrego w działaniach miejscowej władzy, to już nieco niepokoi. Nawet biorąc pod uwagę rodzimą i tradycyjną niechęć naszego społeczeństwa do polityków i polityki. Martwi też to, że nie ma ( według badanych ) pozytywnych aspektów funkcjonowania miejskiej kultury i oświaty.  

W mojej ocenie widać wyraźnie, że powinniśmy my, jako radni, wnikliwe przyjrzeć się działaniom lokalnych urzędów, instytucji oświatowych i kulturalnych. Sam sport, rekreacja i linia kolejowa S1 nie mogą być jedynymi   wyznacznikami nowoczesnego miasta. Pozytywy wymienione w tej części ankiety, to za mało ! Trzeba dokładnie przeanalizować sytuację, wyciągnąć wnioski i wdrożyć odpowiednie działania. Czym zresztą zamierzam się jako radny zająć. 

A w następnej części …to co nam się nie podoba.