Tomasz Załęcki

Radny miasta Myszkowa
Uruchomienie profesjonalnego monitoringu w Myszkowie (69)

Uruchomienie profesjonalnego monitoringu w Myszkowie (69)

Dlaczego mieszkańcy tylu innych miast mogą czuć się bezpieczni, ponieważ ich lokalne władze zadbały o profesjonalny monitoring całej miejscowości, a my w Myszkowie nie możemy doczekać się takich rozwiązań? Przecież kamery, które rejestrują na bieżąco obraz w miejscach publicznych, to metoda zapobiegania przestępstwom i wykroczeniom, która pozwala reagować na zdarzenia w czasie rzeczywistym, skutecznie pomaga w identyfikacji sprawców przestępstw i znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Oprócz tego monitoring może być pomocny w poszukiwaniu osób zaginionych, ułatwić identyfikację sprawców wykroczeń, np. zaśmiecania, a także wprowadzić lepsze zarządzanie ruchem drogowym – monitoring skrzyżowań, kontrola prędkości, zapobieganie wypadkom.

Dotyczy: Monitoring dla bezpieczeństwa miasta Myszkowa.

Interpelacja nr   69/03/2024

Na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 08 marca 1990 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1432, Dz. U. z 2018 r. poz. 1349, Dz. U. jako mieszkaniec Myszkowa zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie monitoringu miasta Myszków.

W ubiegłym roku podjąłem na Radzie Miasta temat monitoringu Myszkowa. Temat był szeroko dyskutowany i komentowany na komisji. Odpowiedzi jaką otrzymałem odpowiedź na piśmie z dnia 27.11.2023, która jednak nie w pełni mnie satysfakcjonuje, powiem więcej całkowicie pominięto szeroki wachlarz omawianych tam tematów. 

Poniżej moje propozycje 

  1. Chciałbym, aby miasto było lepiej monitorowane i miało odpowiednie oznaczenia przy drogach głównych (Miasto monitorowane). Co oczywiste, ma to na celu przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców. Czasami zdarzają się bowiem sytuacje niebezpieczne, np. próba zaczepiania dzieci spod szkół. Niedawno myszkowianie przeżywali w związku z tym tematem niemały lęk i niepokój.
  1. W poprzednich interpelacjach wspominałem o procederze pozostawiania naczep z materiałami niebezpiecznymi, staje się to plagą na śląsku i nie chciałbym, aby w Myszkowie ktoś podrzuciłby takie bomby ekologiczne, które potem musielibyśmy utylizować na własny koszt. Dlatego ważne jest powtarzam, aby na każdej drodze dojazdowej do miasta była kamera która może zarejestrować przestępcę.
  1. Wspomnę też o kradzieży samochodów, przyczep, kontenerów. Sam byłem poinformowany o zdarzeniu , gdzie w biały dzień Ciągnik siodłowy ukradł kontener z posesji  i pomimo, że był widoczny z kamery z prywatnej firmy, nie udało się zarejestrować tablicy rejestracyjnej. Miasto wtedy żadnych kamer nie miało, więc złodziej swobodnie wyjechał z miasta. Takie rzeczy się zdarzają Panie Burmistrzu, 
  1. Obecnie różne urzędy oraz niektóre szkoły posiadają własne systemy monitoringu. Istnieje możliwość synchronizowania danych z tych kamer, co pozwoli na obniżenie kosztów obsługi i usprawni funkcjonowanie całego systemu. 

Praktycznie w prawie każdej szkole, czy budynku miasta jest lub był monitoring, są tam specjalne serwery m rejestratory, osoby które to obsługują lub obserwują. Nie ma nad tym odpowiedniej kontroli i zapewne nie każde pomieszczenie jest odpowiednio zabezpieczone według wszystkich ustaw i dyrektyw które dostałem w odpowiedzi od Pana. 

Czy nie lepiej, taniej, bezpieczniej, będzie można mieć jedno centrum zarządzania w budynku urzędu miasta. Przecież już są technologie i nie jest to drogie, aby podłączyć całą infrastrukturę i korzystać z tego w pełni.  Czy mamy czekać do tragedii i będziemy wtedy bić się w pierś i na gwałt szukać naprędce jakiegokolwiek takiego sobie systemu. Czy nie lepiej teraz zacząć przygotowywać się, wdrażać, szukać dofinansowań. 

Jeśli stać nas na drona za 200 tys, to dokupienie dodatkowych kamer nie powinno stanowić problemu liczy się bezpieczeństwo mieszkańców.  

Powtórzę, proponuje dokupić kilka, kilkanaście kamer, aby każdy wjazd do Myszkowa był monitorowany, oraz aby monitoring szkolny był podłączony do jednego systemu miejskiego. Nie jestem za tym, aby kamery były na każdej gminnej drodze. Tu chodzi o bezpieczeństwo. 

Nie rozumiem, dlaczego Burmistrz, chce problem schować do szafy, poniższa odpowiedź pokazuje lekceważący stosunek miasta do bezpieczeństwa w naszym mieście. Nie tędy ta droga. 

Dlaczego kilkanaście gmin dookoła nas, jest zabezpieczona , ma monitoring i ma specjalne oznakowanie.

Trzeba stanąć na wysokości zadania dokupić kamery i wdrożyć profesjonalny system kamer w mieście kosztem między innymi np rolet na sali sesyjnej dla rady miasta Myszkowa – nie są tam potrzebne. 

  cyt. z odpowiedz na moje zapytania. 

W związku z powyższym apeluję do władz miasta o podjęcie kroków w celu:

  • Rozbudowy i modernizacji systemu monitoringu miejskiego.
  • Systematyczne synchronizowanie danych z kamer różnych instytucji, szkół, budynków gminy Myszków 
  • Wzmocnienia oznakowania dróg głównych.
  • Zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad systemem monitoringu.

Uzasadnienie:

Lepszy monitoring Myszkowa to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców, która może przynieść wiele pozytywnych efektów. Uważam, że założenie systemu kamer przy drogach wlotowych do miasta oraz w kilkunastu strategicznych jego punktach to dla miasta nieznaczny koszt w stosunku do uzyskiwanych korzyści. 

Kamery rejestrują obraz w miejscach publicznych, co zapobiega przestępstwom i wykroczeniom, pozwala reagować na zdarzenia w czasie rzeczywistym, skutecznie pomaga w identyfikacji sprawców przestępstw i znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Oprócz tego monitoring może być pomocny w poszukiwaniu osób zaginionych, ułatwić identyfikację sprawców wykroczeń, np. zaśmiecania, a także wprowadzić lepsze zarządzanie ruchem drogowym – monitoring skrzyżowań, kontrola prędkości, zapobieganie wypadkom.

Chciałbym prosić o odpowiedź na następujące pytania:

  • Jakie są plany miasta dotyczące rozbudowy systemu monitoringu? Co dokładnie  i jakie ramy czasowe  ? 
  • Jakie środki finansowe miasto zamierza przeznaczyć na ten cel?
  • Jakie działania miasto podejmie, aby zapewnić lepszą ochronę mieszkańców?

AKTUALIZACJA: