Tomasz Załęcki

Radny miasta Myszkowa
Aplikacja mObywatel dla mieszkańców Myszkowa (70)

Aplikacja mObywatel dla mieszkańców Myszkowa (70)

Nikt z nas nie lubi stać w długich kolejkach w urzędach, bankach lub na poczcie. Znacznie wygodniej byłoby nam płacić rachunki czy podatki z domu, szybko i bez komplikacji. Dlatego uważam, że wdrożenie aplikacji mObywatel w Myszkowie byłoby pozytywnym krokiem w stronę usprawnienia obsługi mieszkańców i zwiększenia dostępności do usług publicznych. Skorzystałyby na tym zwłaszcza osoby starsze, niepełnosprawne lub po prostu zabiegane.

Dotyczy: Wdrożenia aplikacji mObywatel dla mieszkańców Myszkowa.

 Interpelacja nr 70/03/2024

Na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 08 marca 1990 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1432, Dz. U. z 2018 r. poz. 1349, Dz. U. z 2018 r. poz. 1000)  wnoszę o przekazanie Panu Burmistrzowi Miasta Myszkowa niniejszej interpelacji i odpowiedź na nią w formie pisemnej.

Zwracam się z interpelacją w sprawie możliwości wdrożenia aplikacji mObywatel dla mieszkańców Myszkowa, aby umożliwić im płacenie podatków bezpośrednio z aplikacji.

Obecnie wiele miast w Polsce oferuje swoim mieszkańcom taką możliwość, co znacznie ułatwia i usprawnia proces regulowania należności. Mieszkańcy mogą bez wychodzenia z domu, za pomocą kilku kliknięć, opłacić podatek od nieruchomości i podatek od odpadów. Przykładem miast, które już wdrożyły tę usługę, są Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Sopot i Włocławek. W innych miastach, takich jak Łowicz, Ostrowiec Świętokrzyski, Piaseczno i Kalisz, trwają testy ePłatności w aplikacji mObywatel.

W związku z powyższym zwracam się z następującymi pytaniami:

1. Czy miasto Myszków planuje wdrożenie aplikacji mObywatel dla swoich mieszkańców?

2. Jeśli tak, to jaki jest harmonogram prac nad wdrożeniem tej usługi?

Uzasadnienie:

Uważam, że wdrożenie aplikacji mObywatel w Myszkowie byłoby pozytywnym krokiem w stronę usprawnienia obsługi mieszkańców i zwiększenia dostępności do usług publicznych. Niewątpliwe plusy takiego rozwiązania to: 

  • Umożliwienie płacenie podatków z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
  • Eliminacja potrzeby stania w kolejkach w urzędach lub na poczcie.
  • Ułatwienie regulowania należności osobom starszym, niepełnosprawnym lub zapracowanym.
  • Poprawienie płynności finansowej miasta
  • Zmniejszenie kosztów związanych z wysyłaniem listów.

Aktualizacja: