Tomasz Załęcki

Radny miasta Myszkowa
Mobilny czujnik smogu w Myszkowie

Mobilny czujnik smogu w Myszkowie

Smog jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnych miast. Na jego szkodliwe działanie narażeni są mieszkańcy zarówno wielkich, wielomilionowych metropolii jak i niewielkich miast powiatowych i wsi. Jesienią i zimą, gdy zaczynamy grzać w piecach, zwiększa się ruch na drogach a powietrze się  ochładza, zawieszony w powietrzu pył, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, związki siarki i mgła tworzą zabójczą dla naszych organizmów mieszankę. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych polskich miast znajduje się niestety również stolica naszego powiatu czyli Myszków.

A smog jest niestety  cichym ale bezwzględnym wrogiem naszego zdrowia. Efektami długotrwałej ekspozycji na jego działanie mogą być choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, astma, alergie, a nawet zmniejszenie wagi urodzeniowej noworodków. Problem jest więc poważny.

Po przeanalizowaniu tematu postanowiłem działać,  tym bardziej, że jako radny jestem zobowiązany do pracy na rzecz miasta.
Długo zastanawiałem się jak zabrać się do tego tematu. Jak zacząć walkę ze smogiem? Uznałem, że najpierw trzeba wiedzieć gdzie jest jego największe stężenie i jaki to rząd wartości. W tym celu niezbędny jest czujnik smogu. I to najlepiej mobilny, gdyż pozwala na dokonywanie pomiarów w różnych częściach miasta, minimalizując koszty. Ponieważ czasu mało, uznałem, że od słów trzeba przejść po prostu do czynów. Bo dym czuć i widać za oknami…całkiem dobrze. A zdrowie – my i nasze dzieci mamy jedno .

Mając pewność, że jest to słuszne podejście zakupiłem po prostu taki czujnik. Jest wiele firm oferujących tego typu urządzenia. Mój wybór padł na czujnik marki Look2o. jest nieduży, poręczny, ma dobre opinie użytkowników. No i – co miało dla mnie niebagatelne znaczenie – jest produkcji polskiej. Ten argument przeważył ( popieramy swoich )  i czujnik jest już w moich rękach. Urządzonko jest niewielkie, odporne na wilgoć, niskie i wysokie temperatury. Wymaga tylko zasilania i łącza wifi. Pomiaru dokonuje laserowo i mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM 1 , PM 2,5 i PM 10. Współpracuje z chmurą, inteligentnymi domami ( internet rzeczy ) i aplikacjami mobilnymi. A co najważniejsze dobrze pracuje i jego pomiary są pewne. Przetestowaliśmy już go na  terenie Myszkowa – w różnych dzielnicach naszego miasta. 

Zapraszamy osoby chętne które chciałby by sprawdzić inne rejony miasta a wiem też, że są już osoby chętne do jego testowania na terenie powiatu. Z przyjemnością udostępnię im mój czujnik. I mieszkańcy Żarek, Poraja czy Choronia też będą mogli zobaczyć, gdzie w ich okolicy  problem ze smogiem jest największy. Moim marzeniem jest by powstała obywatelska sieć mobilnego i stacjonarnego monitoringu zanieczyszczenia powietrza. Kto bowiem, jak nie my sami – mieszkańcy naszej jurajskiej ziemi, możemy zrobić porządek z trucizną która nam szkodzi ? Zbadanie problemu, wskazanie miejsc najbardziej zanieczyszczonych to moim zdaniem jako radnego, pierwszy krok do podjęcia działań naprawczych. 

Trzeba informować, edukować, pokazywać ludziom zagrożenie. Mam bowiem wielką wiarę w człowieka i w to, że jako istota rozumna, stworzona by zajmować się daną mu ziemią , potrafi gdy tylko zrozumie zagrożenie aktywnie mu przeciwdziałać. 

Przejdżmy do konretów

Na dzień dzisiejszy czujnik jest na ulicy Pułaskiego niedaleko biedronki i tam będzie przez najbliższe dni.
Parametry są tragiczne , poniżej widok z aplikacji

Chętni proszę aby wysyłali maila ze swoim adresem i telefonem kontaktowym . Każdy z nas będzie mógł sobie bezpłatnie sprawdzić przez kilka dni zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy, lub w miejscu przez siebie wskazanym jeśli oczywiście warunki na to pozwalą.
Przyjedziemy zainstalujemy , wszystko to bezpłatnie.

Mail kontaktowy tomasz@zalecki.pl

Dane :

  1. wyświetla stan zanieczyszczenia powietrza i statystyki na stronie www,
  2. współpracuje z aplikacjami na smartfona
  3. Jest gotowy do zasilania z alternatywnych źródeł takich jak instalacja solarna itp.
  4. Posiada wbudowaną kartę sieciową WiFi – może być zainstalowany w najbardziej odpowiednim dla Państwa miejscu.

Mapa czujników w całej Polsce
https://www.looko2.com/heatmap.php

Autorska aplikacja na telefony z systemem iOS -> Pobierz
Aplikacje partnerskie na Android :
Aplikacja Zanieczyszczenie Powietrza  -> Pobierz
Aplikacja Smog Polska  -> Pobierz
Aplikacja Kanarek  -> Pobierz

Link do czujnika przez przeglądarkę internetową
https://looko2.com/tracker.php?lan=&search=2462AB18C954

Więcej informacji czym się trujemy w Myszkowie poniżej.

Pył zawieszony: czym jest PM10, a czym PM2.5? Aerozole atmosferyczne

PM2.5 – najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie

PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:

• nasilenie astmy
• osłabienie czynności płuc
• nowotwory płuc, gardła i krtani
• zaburzenia rytmu serca
• zapalenie naczyń krwionośnych
• miażdżycę
• niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego
• nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

Pył zawieszony PM2.5 posiada odpowiednie normy, po których przekroczeniu ogłaszany jest alarm. W związku z tym wielu osobom wydaje się, że zwykłe powietrze jest od niego wolne, jednak to nieprawda. W Polsce za normę uważa się niestety stężenia dosyć wysokie, a w niektórych miejscach alarm nie jest zbytnio nagłaśniany, bądź też ogłaszany tak często, że niewielu ludzi się tym przejmuje. Na przykład w Krakowie rzadko można zauważyć osoby w maskach antysmogowych, chociaż powietrze jest naprawdę złej jakości. Warto dodać – dla jasności – że WHO ustaliło normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 na 25 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna norma to 10 mikrogramów na metr sześcienny.

PM10 – szkodliwy pył zawieszony

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny – widać więc doskonale jak często wszyscy myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, jednak nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy.

PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy. Jak zatem widać, aerozole atmosferyczne tego typu są bardzo szkodliwe dla człowieka.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Smog
https://pl.wikipedia.org/wiki/PM2,5
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/pyl-zawieszony-pm10-i-pm25-normy-i-szkodliwosc-maska-przeciwpylowa/nw99lmy
http://www.tworzymyatmosfere.pl/wplyw-zanieczyszczenia-powietrza-na-zdrowie
https://pl.wikipedia.org/wiki/PM10
https://airly.eu/pl/pyl-zawieszony-czym-jest-pm10-a-czym-pm2-5-aerozole-atmosferyczne