Tomasz Załęcki

Radny miasta Myszkowa
MIASTO ABSURDÓW

MIASTO ABSURDÓW

1. NIESPRAWIEDLIWOŚĆ …

Niesprawiedliwość, brak logiki, niegospodarność, ignorancja… to tylko niektóre słowa, które przychodzą na myśl po czwartkowej sesji Rady Miasta, na której radni wraz z Burmistrzem dyskutowali nad budżetem miasta. Najwięcej emocji wśród radnych opozycji wzbudziła rewitalizacja Dotyku Jury, gdzie planowana jest inwestycja w postaci budowy tężni i kąpieliska.
Wiele mówi się o tym, że wpłynie ona na wizerunek miasta. Z pewnością. Pytanie tylko, czy Myszków nie zasłynie z tężni i plaży z basenami  jako miasto absurdów. Dlaczego? Powodów jest wiele …
to słowo wielkiej wagi. Jednak czy można inaczej nazwać fakt, że podczas, gdy wielu mieszkańców naszego miasta ( w XXI wieku! ) nie ma w swoich domostwach dostępu do bieżącej, czystej i zdrowej wody z ujęć miejskich, miasto przeznacza ogromną kwotę (10 milionów )  na budowę basenów i tężni?

Fakty : Woda

  • W Myszkowie jest dokładnie 5488 domów – dziękuje Paniom w urzędzie za szybką pomoc 🙂
  • Podłączonych do sieci wodociągowej jest 4844 domów – Informacje otrzymałem przed sesją

Łatwo policzyć  644 domów jest bez dostępu do wodociągu, czyli lekko 2500 osób nie ma dostępu do wody. Można wywnioskować że około 10 procent mieszkańców może jedynie pomarzyć o zdrowej wodzie.

Fakty : Zdrowie

  • – Myszków jest na złożach żelaza
  • – Woda gruntowa jest zanieczyszczona tymi metalami, ten kto wie kupuje butelkowaną, reszta albo nie wie, albo stara się ją przegotować, co i tak nie pomaga.
  • – Jak nie każdy wie, wody gruntowe obniżają się, nie ma deszczów to studnie wysychają, setki domów mają problem nawet, aby mieć wodę w pewnych porach roku.
  • – Woda gruntowa zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór.
  • – Miasto jest zobowiązane ustawą aby zapewnić mieszkańcom dostęp do wody.
  • – Nie każdego stać na bardzo drogie systemy odżelaziaczy i nie zawsze są one skuteczne.


linki :
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę
Sanepid – przykładowe wyniki badań

2. INWESTYCJE …

Opozycja PIS i SIL  w żadnym wypadku nie chce zamknąć inwestycji!

Uważamy, że trzeba skończyć to co się zaczęło, ale są ważniejsze priorytety.

Przesunięcie funduszy z Dotyku Jury na najważniejsze potrzeby w mieście w niczym nie zagraża inwestycjom już rozpoczętym. Co ma piernik do wiatraka.  
Zwyczajnie zamiast zadłużać się o drogi kredyt na kąpielisko, urząd może pożyczyć z WFOŚiGW i przeznaczać na priorytetowe inwestycję kanalizację i wodociągi, następnie zostaje nam umorzone 45 procent.
Basen oczywiście że może być, ale nie za kredyt który trzeba potem spłacać z odsetkami i nie pluskawisko gdzie nie będzie można popływać.

FAKTY :

  • – Burmistrz chce wziąć kredyt na inwestycję na pohulance około 7 mln, resztę 3 mln ze środków miasta
  • – Ja zaproponowałem nie kredyt, a pożyczkę z WFOŚiGW , która zostanie umorzona w 45 procentach

Pani Halina Skorek Kawka złożyła wniosek 4 mln na kanalizację w w centrum miasta, ja natomiast złożyłem wniosek 2,5 mln na dokończenie rozbudowy sieci wodociągowej i tym samym zamknięcie białych plam braku wody w Myszkowie, a jest ich sporo.
Pozostali radni chcą przeznaczyć na najpilniejsze inwestycję w Mieście. Inwestycje, o które proszą się mieszkańcy Myszkowa od lat i od lat cały czas na sesjach przesuwa się te tematy dalej.

FAKTY:

  • – Biorąc kredyt, nie mamy pewności na co on pójdzie, wiemy natomiast że z 7 mln kredytu będzie do oddania ponad 10 mln.  
  • – Biorąc pożyczkę z WFOŚiGW w Katowicach, są dogodne warunki i co najważniejsze możliwość umorzenia 45 procent. 
  • – Czyli pozostałe 3 mln które nie będziemy musieli oddać, można przeznaczyć na wymianę pieców, kolektory słoneczne lub pompy ciepła.
  • – Jest program, są możliwości, trzeba korzystać.


Linki:
WFOŚiGW w Katowicach – zasady umarzania pożyczki.

Dlaczego nie korzystamy z tego typu rozwiązań, które pozwoliłyby zamknąć sprawę wodociągów i kanalizacji raz na zawsze?

3. PRIORYTETY 

Czy naprawdę tężnia jest tym, czego najbardziej potrzebujemy w tej chwili? Miasto i jego włodarze zamykają oczy na podstawowe potrzeby mieszkańców, bawiąc się w nikomu niepotrzebne inwestycje. To jawna niesprawiedliwość, gdy deprecjonuje się potrzeby części społeczeństwa na rzecz tego typu przedsięwzięć. Czasem warto byłoby pokusić się o odrobinę empatii i zrozumienia dla potrzeb innych, zwłaszcza gdy otrzymało się mandat społeczny do wyrażania woli ogółu.

FAKTY :

  • Liczba mieszkańców systematycznie od 10 lat spada, jest nas coraz mniej.
  • Myszków pomimo wspaniałej lokalizacji na Jurze nie jest popularną miejscowością, ponieważ nikt nie kupi działki nie uzbrojonej w wodę. Myszków nie jest atrakcyjny dla młodych małżeństw.
  • Wszyscy widzą że dookoła gminy budują kanalizację i wodociągi, a Myszków stoi w miejscu. Efekt jest taki, że mamy coraz mniej mieszkańców.
  • Nie każdego stać na zakup działek w centrum miasta, działki na dzielnicach Myszkowa w większości są nieuzbrojone i bez dróg asfaltowych, nie wspominając o chodnikach.

4. BRAK LOGIKI

Polskie przysłowie mówi, że nie zaczyna się budowy domu od dymu z komina. Każdy człowiek przy zdrowych zmysłach rozumie to, że zarówno w indywidualnym funkcjonowaniu poszczególnych osób, jak i w życiu rodzin oraz całych społeczeństw, najpierw trzeba zadbać o podstawowe potrzeby, a dopiero potem, wedle środków którymi dysponujemy planować to, co czyni nasze życie atrakcyjniejszym i weselszym. Czy jeśli ktoś nie ma pieniędzy na jedzenie, ubranie, rachunki, wybiera się na drogie zagraniczne wakacje? Raczej nie. Czy jeśli w budżecie domowym brak środków na bieżące opłaty, czy zaspokojenie na przykład zdrowotnych potrzeb jej członków, kupujemy drogi samochód za ogromny kredyt? Nie. Logika podpowiada nam, że wydając pieniądze, zarówno te z własnej kieszeni, jak i cudze – publiczne, najpierw powinniśmy spożytkować je na to, co konieczne, a dopiero potem na różnego rodzaj „luksusy”.  W naszych warunkach tężnia jawi się jako taki właśnie „luksus”.

Fakty :

  • Nie buduje się basenów na kredyt, większość miast bierze na to wysokie dofinansowanie.
  • Czy Myszków stać na taki kredyt?
  • Taka inwestycja na pewno będzie kontrolowana przez NIK i urząd na pewno nie zostawi suchej nitki na tej inwestycji.  Czy była analiza biznesowa basenu? Nikt o tym nie wie.


Linki :
Przykładowa kontrola NIK na inwestycji w basen na kredyt. 
Przykładowa analiza biznesowa budowy basenu.

5. BUDOWA…

Fakty : Co się buduje i porównanie do innych miast

  • Miasto nie buduje basenów do pływania, tylko pluskawiska
  • jeden basen ( cyt. nie mającego charakteru basenu pływackiego )
    głębokość 50 cm do 150 cm  – koszt około 3 mln
  • drugi basen o głębokość od  10 cm do 20 cm – koszt około 3 mln
  • Tężnia – koszt budowy niecałe 800 tys
  • Budynek techniczny zaplecza basenu wraz z częścią gastronomiczną: 1 mln
  • Plaża usypana z piasku za 800 tys
  • Infrastruktura – parkingi i pozostałe tematy  1 milion

Linki :
Dokumentacja z BIP

6. PRZYKŁADOWE PODOBNE INWESTYCJE..

a) Przykład basenu za 7  mln ze zjeżdżalnią, zadaszeniem oraz z podgrzewaną wodą. Dofinansowanie 60 procent . D

Basen o wymiarach 33 x 15 m  z 60- metrową zjeżdżalnią oraz niezbędną infrastrukturą (w tym instalacją solarną dzięki której woda w basenie jest podgrzewana). Przy basenie usytuowany jest budynek w którym znajdują się przebieralnie i prysznice. W skład kompleksu wchodzi również brodzik dla dzieci, skatepark, plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, altana grillowa, kort tenisowy. Nad bezpieczeństwem pływających osób czuwać będą ratownicy wodni. Basen został wzbogacony o mobilne zadaszenie co pozwala na wydłużenie okresu jego eksploatacji.  
LINK 1 , LINK 2

b) Tężnie w Polsce buduje się za 100 do 200 tys złotych .

W Częstochowie w dzielnicy Północ gdzie 100 procent mieszkańców ma dostęp do wody, dopiero teraz buduje się tężnie za 300 tys.
Czy Myszków stać na tężnię za 800 tys.?
LINK 1 , LINK 2 , LINK 3

7. POTRZEBY

Odnosząc się do spotkań, jakie były organizowane z mieszkańcami miasta Myszkowa wraz z Panem Burmistrzem, zauważyłem że są cztery najważniejsze temat. Woda, drogi, chodniki i kanalizacja. To są cztery główne tematy mieszczące się wśród najważniejszych potrzeb mieszkańców i analogicznie to samo jest w piramidzie Maslowa. Nie ma nic ważniejszego niż te dwie podstawy: zaspokojenie potrzeb fizjologicznych i bezpieczeństwo. Będę to przypominał zawsze abyśmy pamiętali co jest priorytetem dla mieszkańców naszego Miasta!
Proszę słuchać mieszkańców – nikt inny nam nie powie, jakie są najpilniejsze potrzeby. Dowód – ludzie chcą się czuć bezpiecznie i mieć zaspokojone najważniejsze potrzeby.

Myszkowski Budżet Partycypacyjny – większości na drogi, chodniki i na straż pożarną.

Linki:
2 edycja
3 edycja
4 edycja

8. NIEGOSPODARNOŚĆ

Jak inaczej mówić o zaciąganiu kredytu na budowę tężni w mieście, gdzie z powodu braku środków nie buduje się dróg, mieszkań, kanalizacji? Warto pamiętać, że będzie ona do użytku mieszkańców przez około dwa miesiące w roku, zależnie od warunków pogodowych. Jej utrzymanie wymaga nakładu finansowego przez cały rok.

9. IGNORANCJA


Wydaje się, że ludzie rządzący miastem, powinni być głosem swoich wyborców. Aby mówić w ich imieniu powinni ich słuchać i być otwartymi na to, co mają do powiedzenia. A o czym mówią zwykli mieszkańcy Myszkowa? Wystarczyć prześledzić wnioski, które wpływają do Urzędu Miasta. Ile z nich dotyczy kwestii wodociągów, kanalizacji, dróg dojazdowych do posesji czy budowy chodników przy ruchliwych drogach miejskich, a ile budowy tężni? Nie wykluczone, że kiedyś, gdy miasto dokona niezbędnych do życia inwestycji i ludzie będą mogli żyć w spokoju, zaczną wnioskować o budowę parków rozrywki, basenów, sal koncertowych, czy innych, o jakich tylko zamarzą. Póki co trudno oprzeć się wrażeniu, że jednak nie tego ludzie potrzebują do życia. Mówi się, że „syty głodnego nie zrozumie” i to prawda. Szkoda, że istotny głos części społeczeństwa jest w naszym mieście zupełnie ignorowany.

10. SESJA

Podczas czwartkowej sesji Rada Miasta wszystkie wnioski opozycji, mające na celu przesunięcie choć części środków na inne działania, takie jak budowa wodociągów i kanalizacji, dróg, parkingu przy SP 5, czy boiska przy SP 3, zostały oddalone… Wszyscy radni koalicji głosowali przeciwko przesunięciom na najważniejsze inwestycje w mieście.